Faydalı Bilgiler

Aracınızı kışa hazırlamayı unutmayın !

Aracınızın akü, antifiriz, camsuyu, lastik ve motor bakımını mutlaka yaptırmalısınız. Böylece aracınızla sorunsuz bir kış geçirebilirsiniz.

Aracınızı Yaza Hazırladınız Mı?

Havalar ısındıkça yaz lastiklerinizi takmanız hem siz hem de lastikleriniz için en iyisi olacaktır. Kış lastikleri kış koşullarına çok daha uygunken, yaz lastikleri sıcak havalarda daha yüksek performans sergilemek üzere tasarlanır. Yaz lastiklerine zamanında dönmek sadece üstün performans sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini düşürür ve düzensiz yıpranmaya karşı daha dirençli olduğundan sırt desenlerinden kaynaklanan gürültüyü de azaltır.

Baston Kilidin Önemi

Aracınızın hırsızlığına karşı güvenliği açısından mutlaka baston kilit kullanmalısınız. Bu kilidi gören hırsızlar açılması çok zor ve zaman alıcı olduğu için aracınızı tercih etmeyecektir.

Güvenli Seyahat

Aracınızla seyir halindeyken mutlaka emniyet kemerleri takılı olmalıdır. Unutmayın ki hava yastıkları ancak emniyet kemeri takılı olması halinde açılmaktadır.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Otomobilin plakasından GBT sine baktırılmalıdır. Uzman firmalara mutlaka gösterilmelidir.

Kaza Tespit Raporunun Önemi

Bilindiği üzere yeni çıkan yasayla birlikte, ölümcül olmayan ve hafif hasarlı kazalarda karşı taraftan kişisel tehdit ve alkollü olmadığından eminseniz kazaya karışan şahıslarla beraber kaza tespit tutanağını düzenlemeden önce mutlaka güvendiğiniz bir servisin fikrini almalısınız.

Lastik Hava Basınçları

Bilindiği üzere lastik hava basınçları Avrupa Standartlarına göre ayarlanmış olup araçların üzerinde de belirtilmiştir. Ancak Türkiye Standartları içerisinde araç üzerinde belirtilmiş lastik hava basıncı diğerlerinden en az 4-5 bar daha düşük olmalıdır. Böylece rahat bir sürüş keyfi yaşayabilir, aracınızın da daha az yıpranmasını sağlamış olursunuz.

Ön Cam ve Dikiz Aynalarının Verimli Kullanımı

Ön cam ve dikiz aynalarında oluşan minik çizikler gece yolculuğunda güvenlik açısından çok önem taşımaktadır. Bu önemsiz görünen çiziklerin karşıdan ve arkadan gelen araçların ışığını parçalayarak gözünüze daha şiddetli yansımasını sağlar. Aracınızda böyle bir problem var ise bir an önce değiştirilmelidir.

Yakıt Tasarrufu

İyi bir yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız; aracınızın periyodik bakımlarını geçirmemeniz şartı ile, aracınızın seyir ederken sabit bir hızla (90-100 km. arasında) kullanmalısınız.


BAŞKA SORUNUZ VARSA BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN HEMEN RANDEVU ALIN